120. rocznica urodzin Józefa Czapskiego w Paryżu

3 kwietnia 1896 roku w Pradze urodził się Józef Czapski (herbu Leliwa).  Matka jego, hrabina Józefa Leopoldyna, była córką hrabiego Fryderyka z Thunów–Hohenstein. Tytuł hrabiowski wraz z majątkiem Hohenstein, położonym w Turyngii, przodkowie otrzymali w 1626 roku. Choć majątek w późniejszych czasach utracono, jednak nazwę hrabstwa dołączono do nazwiska. Ojciec malarza był synem polskiego hrabiego, Emeryka Hutten – Czapskiego, który był kolekcjonerem monet, starych druków. Józef – upragniony syn po trójce córek –urodził się w pałacu u stóp Hradczynu. Został ochrzczony w kościele św. Mikołaja w Pradze imionami Józef Maria Emeryk Franciszek Ignacy.  Malarz, podobnie jak jego siostra Maria, tytułu hrabiowskiego nie używał.

W 2016 roku przypada więc 120. rocznica urodzin autora „Na nieludzkiej ziemi”. W Krakowie zostanie uroczyście otworzony Pawilon Józefa Czapskiego przy ul. Piłsudskiego 12.

Biblioteka Polska w Paryżu przygotowuje wystawę Józef Czapski (1896-1993). Malarz”którą będzie można oglądać od 6 kwietnia do 13 maja  2016 r.

Józef Czapski jest malarzem, autorem licznych esejów, pisarzem, krytykiem sztuki. Jest niezwykłą postacią, ważnym świadkiem historii Polski, ale też i Francji XX wieku.

Jako artysta wystawiał wielokrotnie w Paryżu, Genewie, Londynie, w Toronto czy Rio de Janeiro. Po jego śmierci,  w Polsce, zorganizowano ważne wystawy poświęcone jego twórczości. Mimo to w jego drugiej ojczyźnie – Francji, pozostaje postacią znaną na ogół tylko w wybranych kręgach.

Wystawa – jak informują organizatorzy – ma  na celu przedstawienie malarskiej twórczości artysty poprzez prace pochodzące z kolekcji prywatnych, z Francji, Szwajcarii i Polski. Nacisk zostanie położony  na prezentację, w miarę możliwości, najciekawszych pod względem artystycznym, dostępnych prac artysty. Planowana jest ekspozycję około 40 obrazów, rysunków oraz wybranych  egzemplarzy „Dzienników” artysty. Celem wystawy jest zapoznanie szerokiej francuskiej publiczności z twórczością artysty, w większości powstałą we Francji i przypomnienie jego sylwetki francuskiej scenie sztuki.Przy tej okazji zostanie przedstawiona działalność Józefa Czapskiego pisarza i krytyka sztuki.

Miejsce wystawy: Biblioteka Polska w Paryżu, 6 Quai d’Orléans.

Na zdjęciu: Dziewczyna zapalająca lampę, obraz olejny na płótnie, wykonany między 1923 r. a 1931 r. Obraz z  kolekcji Biblioteki Polskiej w Paryżu.

Copyrights: THL/BPP, nr inw. M 377.

Tagged with:     ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją