25 rocznica śmierci Czapskiego

12 stycznia 2018 r. mija 25 lat od śmierci malarza, pisarza, świadka Katynia – Józefa Czapskiego. Z tej okazji w Polsce odbędą się spotkania wokół obrazów malarza, wykłady, lekcje w szkołach. W pierwszą rocznicę na półkach księgarskich pojawił się album Joanny Pollakówny z malarstwem autora „Na nieludzkiej ziemi” (choć rok wydania to 1993)

KALISZ

„Cieszy mnie inicjatywa nauczycieli z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Paderewskiego w Kaliszu, którzy zapraszają w tym dniu na dwugłos poświęcony Józefowi Czapskiemu” – powiedziała Elżbieta Skoczek, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego.

W piątek 12 stycznia 2018 roku o godzinie 10.40 w budynku szkoły, ul. Widok 96 A w Kaliszu, w sali na piętrze będzie można wysłuchać wystąpień: mgr Joanny Kucińskiej  „Józef Czapski – portret artysty” oraz  dr Marka Kozłowskiego „Józef Czapski – świadek wieku, Europejczyk”.

 WARSZAWA

  • INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ

12 stycznia o godz. 17.00 do Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki (Przystanek Historia Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25) zaprasza Instytut Pamięci Narodowej.

„Wieczór z Józefem Czapskim. W 25. rocznicę śmierci malarza, pisarza, żołnierza, więźnia Starobielska i Griazowca”  to tytuł spotkania z udziałem prof. Rafała Habielskiego, Andrzeja Mietkowskiego, dr. Piotra Kłoczowskiego i dr Małgorzaty Ptasińskiej. Rozmowę o Józefie Czapskim poprowadzi Ewa Stocka-Kalinowska, redaktor Programu 2 Polskiego Radia.

W trakcie spotkania zostaną pokazane nieznane grafiki Józefa Czapskiego z prywatnej kolekcji.

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Dziedzictwo Drugiej Wielkiej Emigracji” Centralnego Projektu Badawczego IPN „Polska emigracja niepodległościowa 1945–1990”.

  • MUZEUM ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ – ul. Dziekania 1, Warszawa, od godz. 12.00-18.00

Wystawa Czapski dzisiaj. Malarstwo i rysunek. Prace artysty ze zbiorów MAW

(wystawa powstała w ramach Festiwalu Józefa Czapskiego)

TORUŃ:

  • MUZEUM UNIWERSYTECKIE  w Toruniu,  Plac Rapackiego 1.

Wystawa Józefa Czapskiego życie wśród książek

(wystawa powstała w ramach Festiwalu Józefa Czapskiego)

KRAKÓW

  • Bazylika Świętej Trójcy w Krakowie,  ul. Stolarska 12

W kościele Dominikanów w Krakowie  o godz. 12.00  zostanie odprawiona msza święta za duszę Józefa Czapskiego i jego siostry Marii. Wcześniej ok. godz. 11.50 zostaną odczytane intencje mszalne.

  • Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12,  od godz. 10.00-18.00

Wystawa czasowa Zwierzyniec Czapskiego w dziennikach oraz pokaz 15 obrazów olejnych. 

KUROZWĘKI

  • Pałac w Kurozwękach ,  ul. Zamkowa 3, 28-200 Staszów, od godz. 10.00 do 16.00

Wystawa stała Obrazy Józefa Czapskiego z kolekcji Michała Popiela de Boisgelin

NIELEPICE

Szkoła Podstawowa um. Bohaterów Westerplatte, ul. Długa 17

  • Lekcje o Józefie Czapskim

W ramach Festiwalu Józefa Czapskiego 10 października 2017 roku odbyło sie uroczyste  przekazanie szkole kopii obrazów Józefa Czapskiego. Nielepice to podkrakowska wieś w gminie Zabierzów. Kopie obrazów malarza zostały wykonane w 2016 roku na zlecenie Muzeum Narodowego w Krakowie (w ramach projektu Budowy Pawilonu Józefa Czapskiego). Trafiły one na rok do Pałacu w Kurozwękach, z którego muzeum wypożyczyło na otwarcie pawilonu 6 obrazów.  Po powrocie oryginałów do pałacu  Michał Popiel de Boisgelin z Pałacu w Kurozwękach – na prośbę Elżbiety Skoczek, prezes  FUNDACJI SUSEIA, która organizowała Festiwal Józefa Czapskiego – podarował kopie szkole. Dzięki tej inicjatywie w otoczeniu obrazów , które zostały wyeksponowane w szkole dzieci mogą poznawać nie tylko twórczość malarską Czapskiego, ale także zainteresować się  tym, co napisał (esejami o malarstwie, o literaturze, o świadectwie „Na nieludzkiej ziemi”). Komplet książek napisanych przez Czapskiego do bibllioteki szkolnej podarowało Wydawnictwo Znak.

Tagged with:     ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją