"Chciałbym, żeby moje płótna najlepsze były w Polsce, żadne Ameryki, żadna Francja mnie nie kuszą".
Z listu Józefa Czapskiego do Jana Cybisa

Grudniowa aukcja we Francji

We Francji coraz częściej na publicznych aukcjach pojawiają się prace Józefa Czapskiego. Po tym jak we wrześniu sprzedano portret matki Georgette, na aukcji 6 grudnia 2016 roku w Nantes nowego nabywcę znalazły obraz olejny Arnaud i rysunek La confidence z 1954 roku (17.5 x 12.5 cm), sygnowany. Rysunek był pokazywany na wystawie w Galerie Benezit w 1954 roku. Wyceniony został na 150 euro-200 euro, został sprzedany za 1000 euro.

Natomiast obraz olejny Arnaud, datowany z 1954 roku. o wymiarach  61 cm x 50 cm wstępnie wyceniany na 300€ / 400€ został sprzedany za 9000 €. Obraz sygnowany wraz z datą w lewym dolnym rogu. Na odwrocie – na płótnie – ozdobna pieczątka firmy Blanchet (paryskiej wytwórni podobrazi).

La confidence z 1954 roku (17.5 x 12.5 cm), Józef Czapski

La confidence z 1954 roku (17.5 x 12.5 cm), rys. Józef Czapski

W grudniu obrazy Czapskiego będzie można nabyć na aukcjach w Polsce. Będą do kupienia: Martwa natura/1969 rok (cena wywoławcza 65000 zł), Pejzaż podgórski/ 1966 rok (cena wywoławcza 28000 zł), Narodzenie Pańskie/1970 rok (cena wywoławcza 25000 zł), Kobieta we wnętrzu/ lata osiemdziesiąte XX wieku, (cena wywoławcza 25000 zł ).

źródło zdjęć:

http://www.ivoire-france.com/?s=Czapski

Hôtel des ventes, 8-10, rue Miséricorde, 44000 NANTES

Tagged with:     ,

O autorze /

Właścicielka strony www.jozefczapski.pl. Autorka tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego; przegląda archiwa. Odczytuje dzienniki. Copyright 2017 - Elżbieta Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.

Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją