Grudniowa aukcja we Francji

We Francji coraz częściej na publicznych aukcjach pojawiają się prace Józefa Czapskiego. Po tym jak we wrześniu sprzedano portret matki Georgette, na aukcji 6 grudnia 2016 roku w Nantes nowego nabywcę znalazły obraz olejny Arnaud i rysunek La confidence z 1954 roku (17.5 x 12.5 cm), sygnowany. Rysunek był pokazywany na wystawie w Galerie Benezit w 1954 roku. Wyceniony został na 150 euro-200 euro, został sprzedany za 1000 euro.

Natomiast obraz olejny Arnaud, datowany z 1954 roku. o wymiarach  61 cm x 50 cm wstępnie wyceniany na 300€ / 400€ został sprzedany za 9000 €. Obraz sygnowany wraz z datą w lewym dolnym rogu. Na odwrocie – na płótnie – ozdobna pieczątka firmy Blanchet (paryskiej wytwórni podobrazi).

La confidence z 1954 roku (17.5 x 12.5 cm), Józef Czapski

La confidence z 1954 roku (17.5 x 12.5 cm), rys. Józef Czapski

W grudniu obrazy Czapskiego będzie można nabyć na aukcjach w Polsce. Będą do kupienia: Martwa natura/1969 rok (cena wywoławcza 65000 zł), Pejzaż podgórski/ 1966 rok (cena wywoławcza 28000 zł), Narodzenie Pańskie/1970 rok (cena wywoławcza 25000 zł), Kobieta we wnętrzu/ lata osiemdziesiąte XX wieku, (cena wywoławcza 25000 zł ).

źródło zdjęć:

http://www.ivoire-france.com/?s=Czapski

Hôtel des ventes, 8-10, rue Miséricorde, 44000 NANTES

Tagged with:     ,

O autorze /

Właścicielka strony www.jozefczapski.pl. Autorka tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Pracuje na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji (Uniwersytet Śląski) . Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze pt. "Słuchając... ocalone od zapomnienia", która ukaże się w 2018 roku nakładem Fundacji SUSEIA. Copyright 2018 - Elżbieta Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.

Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK:
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203
Przekazując darowiznę i wypełniając roczny PIT od dochodu można odliczyć kwotę dokonanej darowizny, aż do 6% Twojego dochodu. Zapłacisz niższy podatek.