O malarstwie Jana Lebensteina

Józef Czapski poznał Jana Lebensteina. Znajomość ta była burzliwa i obfitowała w dyskusje o malarstwie.

W liście do Ludwika Heringa z 1958 roku tak pisał autor Oka, o pierwszym wrażeniu związanym z malarstwem młodego malarza:

„Spędziłem jeden wieczór i jeden ranek z … Lebensteinem i Osęką – chyba to najbliżsi, najmilsi mi ludzie wśród z Polski przybyłych, których tu poznałem, choć na pewno powodem mojego stosunku do nich był na początku list od Ciebie. […] Co do Lebensteina, wzrusza mnie jego malarstwo, jest naprawdę malarstwem, bałbym się dla niego zbytnie delektacji, delektacji na ponuro, ale delektacji. Obecność zawsze paru tych samych jakby form, dla mnie są one za hieratyczne czy kleeowskie i materia cała oparta na grze bardzo ascetycznych niespodzianek i wypadków, ale tu może jest moje „zatrzymanie” – nie dość rozumiem ten świat i myślę: Cézanne, Cézanne albo Goya – Goya z całym tym teatrem życia od nagiej Duchesse d’Albe po ćwiartowanych przez wąsatych polskich ułanów hiszpańskich patriotów i po czarownic. Ani u Cézanne’a, ani u Goi śladu tej czystej delektacji (to bardzo trudno rozgraniczyć – nie mogę sam sobie z tym wrażeniem poradzić – ale zdaje się , że to punkt bardzo ważny, nawrót do sztuki, gdzie nie można mówić „to przyjemne”).

U Kafki nie ma przyjemności, u Lebensteina jest”.

Prace Jana Lebensteina można kupić  na powstałej we Francji platformie internetowej Art-maniac, która zajmuje się sprzedażą dzieł polskich twórców tworzących kiedyś i dzisiaj m.in. we Francji. Platforma promuje  polskie malarstwo na świecie.  Tutaj także można kupić dzieła Artura Majki, który jest twórcą grafiki Festiwalu Józefa Czapskiego. Do 14 października 2017 roku można w Paryżu oglądać i kupować dzieła artysty eksponowane w Galerii Roi Dore.

Existences – wystawa prac Artura Majki w paryskiej Galerii Roi Dore. Fot. Galeria Roi Dore.

O wystawie prosto z Paryża, napisał Ludwik Lewin: Sztuka człowieczeństwa Artura Majki na wystawie w galerii Roi Dore

Na zdjęciu u góry:  praca Jana Lebensteina COURSE PÉTRIFIÉE, 1973, którą można kupić na Art-maniac by Galerie Roi Doré.

Tagged with:     , ,

O autorze /


Avatar

Copyright 2020 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora. Autorka wszystkich tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . W roku akademickim 2017/2018 prowadziła zajęcia na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji (Uniwersytet Śląski) . Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK: 
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203
Przekazując darowiznę i wypełniając roczny PIT od dochodu można odliczyć kwotę dokonanej darowizny, aż do 6% Twojego dochodu. Zapłacisz niższy podatek.