"Chciałbym, żeby moje płótna najlepsze były w Polsce, żadne Ameryki, żadna Francja mnie nie kuszą".
Z listu Józefa Czapskiego do Jana Cybisa

Józef Czapski – świadek wieku 1896-1993 – film Andrzeja Wolskiego

Józef Czapski

19 października o godz. 22.55 w Programie 2 Telewizji Polskiej będzie można obejrzeć film w reżyserii Andrzeja Wolskiego „Józef Czapski – świadek wieku 1896-1993”. Dokument będzie miał swoją premierę także na kanale ARTE, 25 listopada o godz. 21.45.

W trakcie realizacji dokumentu twórcy korzystali z unikalnych materiałów m.in. wywiadów z francuskiej i niemieckiej telewizji, a także rozmów, jakie z Czapskim przeprowadzili Andrzej Wolski i Agnieszka Holland oraz Andrzej Wajda.
Andrzej Wolski to polski reżyser i dokumentalista, na stałe mieszka we Francji. Nakręcił około 40 filmów dla telewizji francuskiej, jak również dla BBC, TVP i innych stacji – głównie portrety i filmy historyczne. Wolski jest współautorem (razem z Agnieszkaą Holland) scenariusza do nominowanego do Oscara w 1991 roku filmu fabularnego „Europa Europa” w reżyserii Holland. Ważnymi filmami w jego dorobku są: „Culture Monthly” (1985) – historia Instytutu Literatury w Maisons-Laffitte, portet Józefa Czapskiego „Czapski” (1985), „Emissaires” (1987) – dokument, w którym Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Lerski i Jan Karski, trzech kurierów ujawnia nieznane fakty o ich misjach wojennych w Londynie, „Moi, Gombrowicz” (1989) – seria wywiadów, w których Witold Gombrowicz wypowiada się na temat współczesnych tendencji w sztuce i przy okazji wyjawia swoje fobie i prowokacje, „Jan Lebenstein – dziennik samotnika” (2000).

Józef Czapski – świadek wieku 1896-1993” Rok produkcji: 2014
Reżyseria i scenariusz: Andrzej Wolski.
Zdjęcia: Stephane Rossi, Wiktor Owlasiuk, Andrzej Wojciechowski, Larissa Kabernik

Zwiastun filmu

Inne filmy związane z osobą Józefa Czapskiego oraz Kulturą Paryską:

Dietzen Lore, Das Zeugnis des Josef Czapski. Ein Pole im Pariser Exil, 1981

Ewa Cendrowska – „Józef Czapski – świadek historii”, film dokumentalny, biograficzny. Polska, 35 min,  Scenariusz i Reżyseria: Ewa Cendrowska, 1988

Emmanuel Dufour-Kowalski   „Joseph Czapski, un destin polonais” Paryż, 63 min.

Joseph Czapski „L’oeil du peintre”. Film  w kolekcji Galerie la Baleine.

Maciej Łoziński, „Las Katyński”, 1990, produkcja polsko- francuska.

DVD Katyń, Andrzej Wajda, éd. Montparnasse, Bonus : wywiad z  Józefem Czapskim

Agnieszka Holland, „Kultura”, 1985

Kuczyński Adam, „Jerzy Giedroyc. Próba portretu”, 1988

Kuczyński Adam, „Tratwa Kultury”, cz. 1-3, 1996

Petrycki Jacek „Cień. Wspomnienie o Jerzym Giedroyciu”, 2000

Szczepański Ignacy, „Ostatnia rozmowa”, 2004

Sztwiertnia Jerzy „Zofia Hertzowa. Notacja”, 1997

Titkow Andrzej „Kultura od kuchni”, 2001

 

O autorze /


Właścicielka strony www.jozefczapski.pl. Autorka tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego; przegląda archiwa. Odczytuje dzienniki. Copyright 2017 - Elżbieta Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK: 
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203
Przekazując darowiznę i wypełniając roczny PIT od dochodu można odliczyć kwotę dokonanej darowizny, aż do 6% Twojego dochodu. Zapłacisz niższy podatek.