Józef Jarema

Józef Jarema, Christian Leprette

Jacek Cybis, syn Jana Cybisa tak napisał w swoim wspomnieniu o spotkaniu z Józefem Czapskim:

„Ilekroć w naszym domu mowa była o czasach krakowskich czy paryskich i padały imiona przyjaciół z grupy KP [kapiści – przypis Elżbieta Skoczek], było oczywiste, że Artek to Nacht-Samborski, Zyga odnosi się do Waliszewskiego, Pierre oznacza Potworowskiego, a Ero to Boraczok. Natomiast zdrobnień Józek i Józio nie można było używać zamiennie, pod rygorem popełnienia kardynalnego błędu. Określały bowiem dwie krańcowo różne postacie: Józek to zawsze Jarema – niespokojny duch grupy KP, twórca teatru Cricot, porywczy i niestrudzony animator życia artystycznego w jego najróżniejszych przejawach, przez całe życie skupiający wokół siebie coraz to innych entuzjastów sztuki, hołdujący w twórczości coraz to nowym kierunkom, z jednym niezmiennym przekonaniem, że poza sztuką nic nie ma znaczenia. Józio odnosiło się wyłącznie do starszego od Jaremy o cztery lata Czapskiego, człowieka-legendy, czołowej postaci grupy KP, więźnia Starobielska, świadka w procesie katyńskim, malarza, krytyka, publicysty, działacza politycznego, niezmordowanego kronikarza otaczającej go rzeczywistości”.

[Wspomnienie znajduje się w katalogu wystawy Żadne Ameryki Żadna Francja wydanym przez Galerię aTAK. Wystawa była prezentowana od 5.10.2017 -30.10.2017 w ramach I edycji Festiwalu Józefa Czapskiego. Katalog można kupić w Galerii aTAK].

Karta z katalogu, obraz Józefa Czapskiego z kolekcji Krzysztofa Musiała

Pawilon Józefa Czapskiego i Sekcja Sztuki Nowoczesnej Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki apraszają na dwa spotkania poświęcone Józefowi Jaremie (1900-1974) pt. Józef Jarema: głos plastyka.

W rozmowie udział biorą: Karolina Czerska, Anna Baranowa i Agnieszka Kosińska. Zostaną pokazane nieznane zdjęcia autorstwa Christiana Leprette’a z codziennego życia Marii Sperling i Józefa Jaremy.

30 stycznia 2018, wtorek godzina 17.00: Józef Jarema: głos plastyka 1.
6 lutego 2018, wtorek, godzina: 17.00: Józef Jarema: głos plastyka 2.
Miejsce: Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12 w Krakowie, sala wystaw na I piętrze.

Karolina Czerska – doktor literaturoznawstwa, romanistka, teatrolog. Współredaktorka książek „Les cordonniers” de Tadeusz Kantor/”Szewcy” Tadeusza Kantora (2010) i Performatywność reprezentacji (2013). Autorka artykułów z zakresu historii teatru, literatury i sztuki XIX-XXI wieku, wykładowczyni, tłumaczka z języka francuskiego, m.in. Michel Kichka, Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu (2015) i Henri Kichka, Byłem więźniem dziesięciu obozów. 1940-1945 (2017). W 2018 roku ukaże się jej książka Tadeusz Kantor i Maurice Maeterlinck: wspólnota i odrębność dramaturgii istnienia (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego). Obecnie przygotowuje wystawę Cricot idzie! (Cricoteka, 2018) i pracuje nad biografią artystyczną Józefa Jaremy w kontekście awangard europejskich od lat 20. do lat 70. XX wieku. Książka będzie obejmować twórczość plastyczną, teatralną oraz działalność publicystyczną Jaremy – nie tylko z okresu pobytu w Polsce, ale także z czasów jego działalności we Włoszech, Francji oraz w związku z jego kontaktami międzynarodowymi i z aktywnością Art Clubu – niezależnego, międzynarodowego stowarzyszenia artystów, którego Jarema był współzałożycielem i pierwszym prezesem. Będzie to także pierwsza biografia obejmująca całe życie tego fascynującego człowieka i wiecznie poszukującego artysty.

Anna Baranowa –  historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka wystaw. Zajmuje się sztuką XIX-XXI wieku. Jest autorką książki Osobno i razem. Szkice o twórczości Tadeusza Kantora i Marii Stangret (2015). Od wielu lat bada życie i twórczość artystów z kręgu Józefa Czapskiego, w tym szczególnie Piotra Potworowskiego, którego biografię pisze. Zawodowo związana jest z Instytutem Historii Sztuki UJ i Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Od roku 2003 kieruje Sekcją Sztuki Nowoczesnej przy Oddziale Krakowskim SHS. Jest członkinią Sekcji Polskiej AICA.

Agnieszka Kosińska  – kierownik Muzeum Czapskich.

Na zdjęciu Józef Jarema, fot. Christian Leprette.

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją