Kino letnie 2017 w Pawilonie

Pawilon Józefa Czapskiego nocą
Latem, w sobotnie wieczory,  na ścianie Pawilonu Józefa Czapskiego będą wyświetlane filmy.

Cykl I – Biograficznie

  • 15 lipca, słowo wstępne o filmie (Ewa Szponar) – godz. 20.45, seans – godz. 21.00
    Wielki Liberace (Liberace), 2013, reż. Steven Soderbergh, czas trwania: 118 min.Prawdziwa historia wielkiej gwiazdy XX wieku, Valentino Liberace – bajecznie bogatego celebryty polskiego pochodzenia. Jego występy zawsze były wielkim wydarzeniem, a do inspiracji artystą przyznają się m.in. Elton John, Madonna czy Lady Gaga. Dwa Złote Globy, w tym dla odtwórcy głównej roli – Michaela Douglasa. „Wielki Liberace” to również ostatni – według zapowiedzi reżysera – pełnometrażowy film Soderbergha.
  • 22 lipca, słowo wstępne o filmie (Ewa Szponar) – godz. 20.45, seans – godz. 21.00
    Tancerka, (La danseuse), 2016, reż. Stéphanie Di Giusto, czas trwania: 108 min.Marie-Loise Fuller przyszła na świat na amerykańskiej prowincji. Nic nie wskazywało, że dziewczynka w przyszłości zostanie gwiazdą Opery Paryskiej i europejskich kabaretów czasu Belle Époque. W głównej roli niezwykle zdolna piosenkarka polskiego pochodzenia – Soko. Film prezentowany na festiwalu w Cannes w 2016 roku.
  • 29 lipca, słowo wstępne o filmie (Dagmara Romanowska) – godz. 20.45, seans – godz. 21.00
    Aktorka, 2015, reż. Kinga Dębska, Maria Konwicka, czas trwania: 71 min.Elżbietę Czyżewską kochała cała Polska. W 1965 roku gwiazda poślubiła korespondenta „New York Timesa” Davida Halberstama i za nim wyjechała do USA. Byli parą niczym Marilyn Monroe i Arthur Miller… Niezwykle intymny portret kobiety, która za wszelką cenę chciała po prostu grać. Czyżewską wspominają m.in. Meryl Streep, Andrzej Wajda i Beata Tyszkiewicz.

Cykl II – Sztuka udokumentowana

  • 5 sierpnia, słowo wstępne o filmie (Dagmara Romanowska) – godz. 20.15, seans – godz. 20.30
    Gimme Danger, 2016, reż. Jim Jarmusch, czas trwania: 108 min.Twórca „Broken Flowers” i „Truposza” składa hołd legendarnej grupie The Stooges i jej liderowi Iggy’emu Popowi. Przesiąknięty punkową energią dokument nie jest jednak fanowską laurką. Motywem przewodnim jest poszukiwanie wolności oraz twórczej niezależności. W „Gimme Danger” pojawiają się fragmenty niezapomnianych koncertów The Stooges i największe przeboje takie jak „No Fun” czy nieśmiertelne „I Wanna Be Your Dog”. Film prezentowany na festiwalu w Cannes w 2016 roku.
  • 12 sierpnia, słowo wstępne o filmie (Ewa Szponar) – godz. 20.15, seans – godz. 20.30
    20 000 dni na Ziemi, (20,000 Days on Earth), 2014, reż. Jane PollardIain Forsyth, czas trwania: 97 min.Nick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących postaci świata muzyki, literatury i filmu. Ten wyjątkowy filmowy portret czyni go jeszcze bardziej tajemniczym i zmusza widza do odpowiedzi na pytanie: „Jak wiele dni z naszego życia naprawdę przeżyliśmy? Co zrobiliśmy z danym nam czasem?”. Dokument odsłania tajniki pracy nad płytą „Push the Sky Away”.
  • 19 sierpnia, słowo wstępne o filmie (Ewa Szponar) – godz. 20.15, seans – godz. 20.30
    Argentyna, Argentyna ( Zonda: Folclore Argentino), 2015, reż. Carlos Saura, czas trwania: 85 min.Reżyser takich arcydzieł jak „Nakarmić kruki” czy „Carmen” zabiera widzów do serca argentyńskiej muzyki. W „Argentynie…” pojawiają się najważniejsze zespoły i artyści tamtejszej sceny. Ich taniec, śpiew i debaty stają się dla twórcy fascynującym spektaklem. Wrażliwość reżysera pozwala wydobyć z argentyńskiej kultury jej esencję: żywiołowość, dynamikę, emocjonalność, gorącą krew, a także erotyzm i magnetyzm. Doskonała propozycja dla tych, którzy znudzeni są powtarzalnością programów o tańcu serwowanych w telewizji.
  • 26 sierpnia, słowo wstępne o filmie (Amelia Wichowicz) – godz. 20.15, seans – godz. 20.30
    Frankofonia, (Francofonia), 2015, reż. Aleksander Sokurow, czas trwania: 90 min.Nietypowe filmowe spojrzenie na okupację. W przeciwieństwie do większości filmów o tej tematyce „Frankofonia” nie koncentruje się na ruchu oporu, a na skomplikowanej materii dotyczącej wyborów dokonywanych w imię wielkiej sztuki. Reżyser, łącząc sceny rekonstrukcyjne z nagraniami archiwalnymi, skupia się na relacji Jacquesa Jaujarda, dyrektora Francuskich Muzeów Narodowych, i hrabiego Wolffa Metternicha, przysłanego z Niemiec do nadzorowania francuskich kolekcji dzieł sztuki w trakcie okupacji.

Cykl III – Życie ze sztuką 

  • 2 września, słowo wstępne o filmie (Dagmara Romanowska) – godz. 19.45, seans – godz. 20.00
    Komuna, (Kollektivet), 2016, reż. Thomas Vinterberg, czas trwania: 111 min.Anna ma dość mieszczańskiego życia. Namawia męża na eksperyment: bohaterowie zrywają z dotychczasowym, statecznym, uporządkowanym życiem i postanawiają założyć hipisowską komunę w wielkiej willi, która nieoczekiwanie przypadła im w spadku. We wspólnocie relacje zostają wystawione na próbę, kiedy mąż Anny zaprasza do domu znacznie młodszą dziewczynę, w której się zakochał. Trine Dyrholm za główną rolę została nagrodzona na MFF w Berlinie. Film twórcy nominowanego do Oscara® „Polowania”.
  • 9 września, słowo wstępne o filmie (Dagmara Romanowska) – godz. 19.45, seans – godz. 20.00
    Młodość, (Youth), 2015, reż. Paolo Sorrentino, czas trwania: 118 min.Wzruszający film twórcy nagrodzonego Oscarem® „Wielkiego piękna”. „Młodość” to olśniewająca wizualnie, pełna emocji i błyskotliwego humoru opowieść o gościach luksusowego hotelu u podnóża Alp. Losy wybitnego kompozytora (Michaela Caine) i jego przyjaciela, słynnego reżysera (Harvey Keitel), są zilustrowane wspaniałą muzyką. Podczas kilku letnich dni na jaw wyjdą najgłębsze tajemnice, a powszechne pragnienie wiecznej młodości zostanie wystawione na próbę.
  • 16 września, słowo wstępne o filmie (Ewa Szponar) – godz. 19.45, seans – godz. 20.00
    Frank, 2014, reż. Lenny Abrahamson, czas trwania: 95 min.Frank to charyzmatyczny lider muzycznego zespołu. Każdy chciałby go bliżej poznać. Nie jest to jednak takie proste – Frank chowa bowiem twarz pod wielką maską, której nigdy nie zdejmuje. Nawet w towarzystwie najbliższych. Co chce ukryć ten niezwykły człowiek i genialny muzyk? Czy komuś uda się odkryć jego tajemnicę i prawdziwe oblicze? W roli głównej Michael Fassbender, który po znakomitych występach w takich filmach jak „Wstyd” czy „Zniewolony. 12 Years a Slave” tym razem pokazuje komediową twarz.
  • 23 września, słowo wstępne o filmie (Ewa Szponar) – godz. 19.45, seans – godz. 20.00
    Aquarius, 2016, reż. Kleber Mendonça Filho, czas trwania: 142 min.Rewelacja festiwali filmowych na całym świecie, w tym festiwalu w Cannes. W roli głównej znakomita Sonia Braga („Pocałunek kobiety pająka”). Clara, 65-letnia wdowa i emerytowana krytyczka muzyczna, mieszka w oryginalnym budynku pochodzącym z lat 40. – „Aquariusie”. Wszystkie sąsiedzkie mieszkania zostały zakupione przez dewelopera, który na miejscu dawnych zabudowań chce postawić nowoczesny wieżowiec. Między Clarą a biznesmenami dochodzi do zimnej wojny. Obserwacja walki głównej bohaterki to niezapomniana lekcja pokory, klasy i spokoju.
  • 30 września, słowo wstępne o filmie (Amelia Wichowicz) – godz. 19.45, seans – godz. 20.00
    Dalida. Skazana na miłość, (Dalida), 2016, reż. Lisa Azuelos, czas trwania: 216 min.Niezwykła, oparta na faktach, historia burzliwego i pełnego namiętności życia Dalidy. Niekwestionowana królowa sceny disco, Miss Egiptu, laureatka Oscara®, zdobywczyni 70 złotych płyt. Ze względu na urodę porównywana do Kleopatry. Uwielbiana przez publiczność na całym świecie. Na scenie wszystko, czego się dotknęła, stawało się złotem. W życiu osobistym – przeciwnie. Porywający portret niezwykłej kobiety, uwielbianej przez miliony, lecz niezrozumianej przez nikogo.

Źródło: Materiały prasowe MNK

Tagged with:    

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją