Konferencja naukowa – Powrót Czapskiego

Pawilon Józefa Czapskiego, Kraków, Ewa Lipiec

Jak napisali organizatorzy konferencji: Katedra Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Narodowe w Krakowie „pojawia się konieczność ustalenia miejsca Józefa Czapskiego na współczesnej mapie polskiej kultury”. Dlatego też 17.10 i 18.10 2017 odbędzie się w Krakowie Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa pod hasłem „Powrót Czapskiego”.

„Celem konferencji jest reinterpretacja jego spuścizny nie tylko jako artysty, ale również jako pisarza i świadka historii XX wieku” – czytamy w zaproszeniu.

Do udziału w debacie zaproszeni są historycy sztuki, literaturoznawcy, historycy, kulturoznawcy, a także  dydaktycy i muzealnicy.

Przedmiotem dyskusji mają być trzy zasadnicze obszary tematyczne: – Czapski jako malarz, – Czapski jako pisarz, – biografia Czapskiego.

W ramach tych pól tematycznych proponujemy poruszenie między innymi następujących zagadnień:

  • Miejsce Józefa Czapskiego w polskiej kulturze – dawniej i dziś;
  • Malarskie i literackie powinowactwa Czapskiego – inspiracje i wpływy.
  • Twórczość malarska Czapskiego – interpretacje.
  • Eseistyka i krytyka artystyczna Czapskiego na tle epoki.
  • Przyjaźnie literackie i artystyczne Czapskiego (m.in. Miłosz, Vincenz, Stempowski, Herling-Grudziński, Herbert). Dziennik Józefa Czapskiego – specyfika i paralele w literaturze dokumentu osobistego.
  • Obecność Czapskiego i środowiska „Kultury” w życiu polskiej emigracji i w kraju.
  • Wątki biograficzne – Czapski jako uczestnik i świadek historii XX wieku (m.in. dzieje i spuścizna rodziny Czapskich, losy Polaków w Rosji w XX wieku, działalność wojskowa Czapskiego, sprawa katyńska i jej upamiętnienie).

Równocześnie przedmiotem konferencyjnych wystąpień byłyby takie zagadnienia dydaktyczno-muzealnicze jak:

  • Muzeum biograficzne w edukacji i dydaktyce.
  • Józef Czapski w edukacji formalnej i pozaformalnej.

15 maja 2017 rok mija termin zgłaszania się prelegentów. Należy przesłać do organizatorów informacje o proponowanym wystąpieniu. Czas wystąpień nie powinien przekraczać 20 minut.  Wiadomość z odpowiedzią o zakwalifikowaniu tematu prelegenci otrzymają do 15 czerwca 2017 roku.

Koszt udziału w konferencji dla prelegentów 300 zł.

Dla słuchaczy – wstęp wolny.


PROMOCJA: Polecamy apartament w Krakowie. 5 minut pieszo do Pawilonu Józefa Czapskiego, 10 min spacerem do Muzeum Narodowego, gdzie od 19 maja 2017 roku można oglądać dzieło Leonarda da Vinci Dama z gronostajem (Dama z łasiczką). 10 min do Rynku Głównego. W apartamencie książki Józefa Czapskiego.

pawilon_czapskiego_apartament

Rezerwuj: Dwupokojowy apartament w Krakowie z książkami Józefa Czapskiego

Tagged with:    

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją