Lipiec: Kino u Józefa

Zdjęcie kolorowe: Pawilon Józefa Czapskiego , nocą
lipiec 2019

Na ścianie budynku Pawilonu Józefa Czapskiego (oczywiście w Krakowie) w sobotnie wieczory, gdy dzień chyli się ku zachodowi są wyświetlane filmy francuskie. O związkach malarza z Francją nie ma sensu wspominać… Wystarczy powiedzieć tylko to, że mieszkał w niej dłużej niż w Polsce. Czapski chodził do kina, wspomina o tym w dzienniku, w listach, gdzie dzieli się opiniami o filmach. Powstało wiele rysunków z tych chwil  w kinie. Jak on to robił? Rysował w ciemnej sali??? A może te rysunki były z pamięci…

Polecamy tekst: wsztuce.com: Czapski na planie filmowym

Frédéric de TOUCHET Konsul Generalny Republiki Francuskiej w Krakowie oraz Dyrekcja Muzeum Narodowego w Krakowie zapraszają na dni z kinem francuskim.  Wstęp wolny.

6 lipca 2019 godz. 20.45
400 batów, reż.  Francois Truffaut godz.1h 39 m.
Fabularny debiut Francois Truffaut i absolutny klasyk w dorobku francuskiej Nowej Fali, jednego z najważniejszych kierunków powojennego kina europejskiego, który na stałe odcisnął piętno na kolejnych pokoleniach reżyserów.
Bohaterem filmu jest trzynastoletni Antoine (Jean-Pierre Leaud). Jest to chłopak, który nie może odnaleźć  się w świecie, który go otacza. W domu rodzinnym nie może liczyć na wystarczającą ilość uwagi i ciepła, a szkoła staje się dla niego zunifikowanym aparatem  społecznej opresji.  Jedynym wyjściem z sytuacji jest bunt przeciwko wszystkim.

13 lipca 2019 godz. 20.45
Windą na szafot, reż.  Louis Malle godz.1h 32m.
Obraz ten zapoczątkował karierę Louis Malle’a, od razu ustawiając go w szeregu najważniejszych postaci francuskiej Nowej Fali. Połączenie stylizacji kina noir oraz melodramatu okraszone brawurową ścieżką dźwiękową autorstwa Milesa Davisa, uhonorowane zostało prestiżową nagrodą Delluca.
Film opowiada o parze kochanków – Florence (Jean Moreau) oraz Julien (Maurice Ronet) – planujących wspólne życie. Na przeszkodzie staje im mąż kobiety.  Julien postanawia go zabić, ale uciekając z miejsca zbrodni zostaje uwięziony w windzie, co doprowadza do nieoczekiwanego zwrotu wydarzeń.

20 lipca 2019 godz. 20.45
Jules i Jim, reż. Francois Truffaut godz.1h 45 m
Niezbyt przychylnie przyjęty,  trzeci film w dorobku Fracois Truffaut, który jednak po latach, został doceniony. Mimo iż obecnie filmy o miłosnych trójkątach nie są już kontrowersyjne,  w momencie premiery, wywołał on niemały skandal.
Akcja rozgrywa się z Paryżu w 1912 roku. Bohaterami są para przyjaciół, Austriak -Jules i Francuz -Jim.  Dzielą oni wspólną pasję do literatury, sztuki i kobiet. Po powrocie ze wspólnej wycieczki do Grecji, spotykają czarującą Catherine i obaj się w niej zakochują. Catherine postanawia wyjść za Julesa,  jednak dalej darzy uczuciem Jima .

27 lipca 2019 godz. 20.45
Towarzysze broni, reż.  Jean Renoir godz. 1h 53m
Wybitne dzieło w dorobku Jeana Renoira, będące satyryczną elegią na temat wojny, wpisujące się w nurt realizmu poetyckiego. Renoir zestawiając ze sobą relacje poszczególnych bohaterów stara się pokazać, że wszelkie narodowe podziały są jedynie wielką iluzją, a wrogowie, pochodzący z tych samych klas społecznych potrafią być sobie bardzo bliscy.
Akcja filmu rozgrywa się w pruskim obozie jenieckim podczas I wojny światowej, dowodzonym przez majora von Rauffensteina (Erich von Stroheim). Trafiają do niego dwaj francuscy lotnicy (Jean Gabin oraz Pierre Fresnay), którzy od razu zaczynają planować ucieczkę.

Pawilon Józefa Czapskiego
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
ul. Piłsudskiego 12
wstęp wolny

Zdjęcie: M.Żak/ MNK

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją