"Chciałbym, żeby moje płótna najlepsze były w Polsce, żadne Ameryki, żadna Francja mnie nie kuszą".
Z listu Józefa Czapskiego do Jana Cybisa

Maria Czapska: Ostatnie odwiedziny i inne szkice

Maria Czapska to niedoceniona (jeśli chodzi o edukację szkolną) siostra Józefa Czapskiego.  A pisała wspaniale o Ludwice Śniadeckiej, o Mickiewiczu…

W tej książce zebrano jej teksty rozproszone publikowane w latach 1950-1974 w: paryskiej „Kulturze” i „Zeszytach Historycznych”, londyńskich „Wiadomościach” i „Życiu” Znajdziemy tu szkice o  Januszu Korczaku i Helenie Radlińskiej, Marii Dąbrowskiej i Florianie Czarnyszewiczu, tłumaczce dzieł Conrada Anieli Zagórskiej, o Antonim Marylskim i środowisku Lasek. W tomie przedrukowano też szkice m.in. o książkach Mirona Białoszewskiego, Adama Czerniakowa i Wacława Lednickiego. Znajdziemy tu także piękny esej o Zygmuncie Waliszewskim, który zanim ożenił się był blisko związany z Marią Czapską.

Zamiast wstępu został przedrukowany tekst „Marynia” napisany przez Kota Jeleńskiego zaraz po śmierci Marii Czapskiej, Jak zapisał w swoim dzienniku Józef Czapski , siostra jego zmarła w nocy o 23.10, 10 czerwca 1981 roku.

Na okładce rysunek Józefa Czapskiego – Róża Czapska


ISBN: 9788360356104

liczba stron: 204

format: 125×198 mm

oprawa: broszurowa

Książkę można kupić w księgarni wydawnictwa Więź
 


PROMOCJA: Polecamy apartament w Krakowie. 5 minut pieszo do Pawilonu Józefa Czapskiego, 10 min spacerem do Muzeum Narodowego, gdzie od 19 maja 2017 roku można oglądać dzieło Leonarda da Vinci Dama z gronostajem (Dama z łasiczką). 10 min do Rynku Głównego. W apartamencie książki Józefa Czapskiego.

pawilon_czapskiego_apartament

Rezerwuj: Dwupokojowy apartament w Krakowie z książkami Józefa Czapskiego

Tagged with:    

O autorze /


Właścicielka strony www.jozefczapski.pl. Autorka tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego; przegląda archiwa. Odczytuje dzienniki. Copyright 2017 - Elżbieta Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją