Międzynarodowy Festiwal Józefa Czapskiego

Portret Józefa Czapskiego namalowany przez Zygmunta Waliszewskiego, 1924 rok

Fundacja SUSEIA z siedzibą w Krakowie m.in. wydawca strony www.jozefczapski.pl, zaprasza instytucje kultury, edukacji oraz organizacje pozarządowe do uczestnictwa w  Międzynarodowym Festiwalu Józefa Czapskiego.

Uroczyste otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie to był moment symbolicznego powrotu malarza, pisarza do Polski. Muzeum biograficzne powinno żyć. Dlatego też chcąc przyczynić się do odkrycia i poznania pełnej niespodzianek spuścizny Józefa Czapskiego powołany został Międzynarodowy Festiwal Józefa Czapskiego.

Co roku w październiku będą odbywać się w całej Polsce oraz w ośrodkach za granicą  wydarzenia (konferencje naukowe, projekcje filmów, wystawy, spotkania i dyskusje), które mają na celu przybliżać i odkrywać nowe wątki w biografii pisarza i malarza. To także okazja do pokazania, że Józef Czapski inspirował pisarzy, malarzy i wpływał na życie ludzi, którzy się z nim spotykali. Chcemy ocalić od zapomnienia wspomnienia ludzi, którzy mieli szczęście go poznać. Niewielką część tych wspomnieć publikujemy w dziale Rozmowy i wspomnienia. Wiele rozmów czeka na publikację.

Chcemy, by to cykliczne wydarzenie stało się również inspiracją dla instytucji kultury i edukacji, które poprzez swoje działania lokalne będą promowały twórczość i ukazywały postać autora Oka kolejnym pokoleniom.

Cieszy nas inicjatywa Muzeum Narodowego w Krakowie i Katedry Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizowania Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej Powrót Czapskiegoktóra odbędzie się w dniach 17-18 października 2017 roku w Krakowie.

Wkrótce ujawnimy logo Festiwalu oraz podamy szczegóły programu: miejsca, w których będą odbywały się wydarzenia festiwalu.

Już dzisiaj możemy zdradzić, że będzie zorganizowana wycieczka szklakiem Józefa Czapskiego:

♥początek w Krakowie (zaglądniemy oczywiście do Pawilonu Józefa Czapskiego, ale pokażemy też inne miejsca w mieście), potem ♥Kazimierza Wielka i ♥Kurozwęki.

♥ koncert, w czasie którego na fortepianie zagra specjalny gość

oraz planowany jest pokaz szczególnego obrazu Józefa Czapskiego – z bardzo ciekawą historią w tle.

Zostaną także wydane wspomnienia osób, które znały i spotykały się z malarzem – odsłaniają one nieznane dotąd wątki biograficzne.

Do naszej inicjatywy włączyło się już kilka instytucji w Polsce i czekamy na odpowiedź z Francji, Szwajcarii, Mińska. Mamy nadzieję, że uda się też przygotować wycieczkę szlakiem Józefa Czapskiego… w Petersburgu.

Jeśli organizujesz w swojej miejscowości, w klasie wydarzenie związane z osobą Józefa Czapskiego, Marii Czapskiej lub też osób, które spotykały się z nimi, zgłoś je do nas, dołączysz do programu festiwalu. Ważna jest każda inicjatywa.

Kontakt: info@jozefczapski.pl

Logo Fundacja SUSEIA

FUNDACJA SUSEIA z siedzibą w Krakowie, organizator Międzynarodowego Festiwalu Józefa Czapskiego

 


Na zdjęciu portret Józefa Czapskiego namalowany przez Zygmunta Waliszewskiego, 1924. Dzieło w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.


PROMOCJA:

Polecamy apartament w Krakowie. 5 minut pieszo do Pawilonu Józefa Czapskiego, 10 min spacerem do Muzeum Narodowego, gdzie od 19 maja 2017 roku można oglądać dzieło Leonarda da Vinci Dama z gronostajem (Dama z łasiczką). 10 min do Rynku Głównego. W apartamencie książki Józefa Czapskiego.

pawilon_czapskiego_apartament

Rezerwuj: Dwupokojowy apartament w Krakowie z książkami Józefa Czapskiego

O autorze /


Właścicielka strony www.jozefczapski.pl. Autorka tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego; przegląda archiwa. Odczytuje dzienniki. Copyright 2017 - Elżbieta Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją