"Chciałbym, żeby moje płótna najlepsze były w Polsce, żadne Ameryki, żadna Francja mnie nie kuszą".
Z listu Józefa Czapskiego do Jana Cybisa

O dziennikach Józefa Czapskiego – Anna Kowalska

Czapski , Anna Kowalska

Anna Kowalska była w Maisons-Laffitte dwa razy. Odwiedziła Marię Czapską i jej brata Józefa. Podczas drugiego pobytu zanotowała pod datą 8.11.1967  r.

[…] „Pożegnanie z Józiem było patetyczne. Oglądałam w jego pracowni dzienniki. Gigantyczna historia, wobec której bledną wszystkie inne. Tysiące rysunków, akwarel, wycinków cennych, wiersze Broniewskiego pisane po polsku i po rosyjsku, jakie? ! Niealbumowe! Jestem spłoszona nadmiarem przeżyć nieoczekiwanych”.

Józef Czapski wyjeżdżał wówczas do Monachium. Kowalska zapisała:

„Koniec poddasza archaniołów. Józio wybiera się z odczytem do Monachium. Wyszła tam jego Ziemia nieludzka z dodatkowym wstępem przeciw Niemcom: Powstanie Warszawskie, dzieci Zamojszczyzny”.

Wydanie niemieckie  Na nieludzkiej ziemi ukazało się w 1967 r. w Kolonii, w tłumaczeniu W. Gromka pt. Unmenschliche Erde.

Anna Kowalska , Dzienniki 1927 – 1969

Tagged with:     ,

O autorze /


Właścicielka strony www.jozefczapski.pl. Autorka tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego; przegląda archiwa. Odczytuje dzienniki. Copyright 2017 - Elżbieta Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją