Obrazy z kolekcji polskich na wystawie w Szwajcarii

Józef Czapski, Deux bols, 1987 Huile sur toile Collection Richard et Barbara Aeschlimann © Succession Józef Czapski

Józef Czapski. Peintre et écrivain   i   Joseph Czapski, l’existence dans la peinture to tytuły dwóch wystaw, które od 3 października 2020 do 28 lutego 2021 roku można oglądać w Szwajcarii. Wystawa została przedłużona z powodu pandemii i zamknięcia galerii w listopadzie.  W sumie na wystawie jest 53 obiekty (rysunki, obrazy olejne,  14 dzienników).

Na wystawie  „Józef Czapski. Peintre et écrivain” zobaczymy m.in. około  20 obiektów, które zostały sprowadzone z Polski z kolekcji prywatnych i państwowych oraz obrazy z kolekcji prywatnych m.in. Fundacji Jana Michalskiego. W sumie na wystawie są 53 obiekty (rysunki, obrazy olejne, w tym  14 dzienników wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Krakowie i z kolekcji prywatnych). 

Do Montricher wyjechało m.in. 5 obrazów z kolekcji Michała Popiela de Boisgelin, wśród nich ulubiony obraz „Piesek w zielonym płaszczyku (Cierpliwy piesek), 1971”.

Przygotowania do transportu obrazu z Pałacu w Kurozwękach do Montricher w Szwajcarii. Fot. Agnieszka Kwiecińska

Przygotowania do transportu obrazu z Pałacu w Kurozwękach do Montricher w Szwajcarii. Fot. Agnieszka Kwiecińska

Z kolekcji Krzysztofa Musiała   – Autoportret Czapskiego. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy udostępniło dzieło „Wystawa”, Muzeum Narodowe w Warszawie  – „Mężczyzna na wystawie, 1959”,  Muzeum Archidiecezji w Warszawie  – „Na wystawie de Staëla”, a Muzeum Narodowe w Krakowie wypożyczyło dzienniki artysty. Zobaczymy także – z kolekcji zmarłego niedawno Wojciecha Karpińskiego – obraz „Młody człowiek przed obrazem Nicolasa de Staëla”.

W Chexbres pokazane zostanie 50 obrazów z kolekcji  Richarda Aeschlimanna i jego żony Barbary.

 

kolorowy plakat wystawy Józefa Czapskiego w Szwajcarii

 

„Józef Czapski. Peintre et écrivai”

Od 3 października 2020 do 28 lutego 2021
Od wtorku do piątku w godz. 14-18
Sobota i niedziela od 11:00 do 18:00

Wstęp 5 CHF (pełna cena) | CHF 3. – (studenci, grupy, emeryci, bezrobotni, AI)
Bezpłatnie dla dzieci poniżej 18 roku życia i mieszkańców Montricher
Wstęp wolny w każdą pierwszą niedzielę miesiąca

Fondation Jan Michalski
En Bois Désert 10
Route de Chardève 2 (GPS)

Kurator: Mikołaj Nowak – Rogoziński

 

kolorowy plakat wystawa Czapskiego w Chexbres

Joseph Czapski, l’existence dans la peinture
od 3 października 2020 do 17 stycznia 2021,
w Maison des Arts Plexus
Place du Nord 1, 1071 Chexbres
Kuratorzy: Richard Aeschlimann i Nicolas Raboud

 

Na zdjęciu: Józef Czapski, Dwa bolki, 1987 , obraz z kolekcji  Richard i Barbara Aeschlimann © Spadkobiercy Józefa Czapskiego

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją