"Chciałbym, żeby moje płótna najlepsze były w Polsce, żadne Ameryki, żadna Francja mnie nie kuszą".
Z listu Józefa Czapskiego do Jana Cybisa

Obrazy i rysunki Czapskiego w Toruniu (do 12.01.2018 r.)

W ramach Festiwalu Józefa Czapskiego 25.10.2017 roku została otwarta wystawa Józefa Czapskiego życie wśród książek zorganizowana przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji.  Partnerem wystawy jest Festiwal Józefa Czapskiego. Wystawę w  Muzeum Uniwersyteckim w Toruniu,  Plac Rapackiego 1 można oglądać do 12.01.2018r.

Autorzy wystawy: Katarzyna Moskała, Joanna Krasnodębska, Sylwia Ordon, Maria Pieńkos, Mirosław A. Supruniuk.

Mirosław Supruniuk napisał w broszurze towarzyszącej wystawie: „Szkice i rysunki w książkach są znacznie skromniejsze niż te, które umieszczał w dzienniku; stan wielu książek, brak okładek, wyklejek, fragmentów stron może sugerować, że najcenniejsze rysunki, najpełniejsze czy najdojrzalsze Czapski wycinał lub wyrywał z książek i wklejał do kajetów. Można jednak zaryzykować twierdzenie, że książki z biblioteki Czapskiego, dzięki zawartym w nich notatkom, są fizycznym przedłużeniem i dopełnieniem dzienników. I rodzajem intelektualnej autobiografii”.

Po raz pierwszy można zobaczyć wybrane przez autorów wystawy książki z archiwum Marii i Józefa Czapskiego, które zostały podarowane – po śmierci Czapskiego – do Torunia, do Archiwum Emigracji.

„Wiosną 1994 roku redaktor paryskiej „Kultury” Jerzy Giedroyc podarował toruńskiemu Archiwum Emigracji, ponad 1500 książek należących do zmarłego kilka miesięcy wcześniej Józefa Czapskiego. Tego samego roku zostały one przywiezione z Maisons-Laffitte do Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Wartość i wyjątkowość księgozbioru, tak z racji właściciela, jak i ofiarodawcy, podnosiła rzadkość poszczególnych egzemplarzy oraz znajdujące się w książkach dedykacje, rysunki i rękopiśmienne marginalia. Są to w ogromnej większości książki autorów, których nazwiska obecne są na kartach dziennika lub we wspomnieniach malarza ” – napisał Mirosław Supruniuk.

Na wystawie oprócz dwóch obrazów Czapskiego będących własnością Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu (podarowane zostały przez spadkobierców Wacława Iwaniuka) można dodatkowo od 5.12.2017 r. oglądać udostępnione przez prywatnego polskiego kolekcjonera 4 obrazy olejne.

Na zdjęcii obrazy udostępnione na wystawę przez polskiego kolekcjonera.

Media o wystawie:

Audycja w Radio PIK 

Informacja w Gazecie Wyborczej

Informacja na stronie www.torun.pl

Portal O.pl  – zapowiedź wystawy  i festiwalu

O autorze /


Właścicielka strony www.jozefczapski.pl. Autorka tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego; przegląda archiwa. Odczytuje dzienniki. Copyright 2017 - Elżbieta Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją