Pamiątki w Pawilonie Józefa Czapskiego w Krakowie

Pędzle, farby, ołówki, kredki, flamastry, palety, szkicowniki, a także szczotki do ubrań, butów, a nawet termometr w etui, kamień i zasuszona cytryna – to tylko niektóre z wielkiej ilości przedmiotów, które w 1994 roku przyjechały z siedziby „Kultury” z podparyskiego Maisons-Laffitte do Krakowa. Przedmioty te na co dzień służyły Józefowi Czapskiemu.  Wiele z nich zobaczymy w Pawilonie Józefa Czapskiego, w jego zrekonstruowanym pokoju.

Elżbieta Łubieńska (siostrzenica Czapskiego, która była wykonawczynią testamentu) podarowała Muzeum Narodowemu większość spuścizny po malarzu.

Muzeum Narodowe, przygotowując się do uroczystego otwarcia Pawilonu Józefa Czapskiego 22.kwietnia 2016 r., udostępnia już bazę pamiątek po Józefie Czapskim na platformie digitalizacji zbiorów muzealnych w regionie Małopolski – CYFROWE DZIEDZICTWO KULTUROWE.

farby

Farby Józefa Czapskiego

Szkicownik Józefa Czapskiego

Szkicownik Józefa Czapskiego

Kaseta z farbami wodnymi

Kaseta z farbami wodnymi

Pędzle

Pędzle


Źródło: CYFROWE DZIEDZICTWO KULTUROWE Platforma digitalizacji zbiorów muzealnych w regionie Małopolski

O autorze /


Copyright 2019 - Elżbieta Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora. Autorka wszystkich tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . W roku akademickim 2017/2018 prowadziła zajęcia na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji (Uniwersytet Śląski) . Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii, która ukaże się w 2019 roku.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK: 
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203
Przekazując darowiznę i wypełniając roczny PIT od dochodu można odliczyć kwotę dokonanej darowizny, aż do 6% Twojego dochodu. Zapłacisz niższy podatek.