FJCZ: Francja: W pokoju na górze. Spotkanie w paryskiej Kulturze

Siedziba Paryskiej Kultury

2 listopada o godz. 14.00  zapraszamy na specjalne spotkanie w ramach Festiwalu Józefa Czapskiego  do domu Wydawnictwa Instytutu Literackiego, domu paryskiej Kultury. Tutaj uczestnicy będą mogli obejrzeć kolekcję obrazów Józefa Czapskiego, a także zobaczyć niepokazywane na co dzień rysunki Józefa Czapskiego i archiwalia. Posłuchamy opowieści o domu i jego mieszkańcach.

Gości przywita prezes Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura, pan Wojciech Sikora oraz Elżbieta Skoczek, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu przyjął pan Hubert Czerniuk,  Konsul Generalny Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Paryżu. 

Zapraszamy Polaków mieszkających we Francji na wydarzenia związane z Festiwalem Józefa Czapskiego. Organizator spotkania: Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura we współpracy z Fundacją SUSEIA, organizatorem Festiwalu.

W tym dniu, to Dzień Zaduszny, na grobie Józefa i Marii Czapskiej  o godz. 13.00 zostaną  złożone kwiaty i zapalone znicze. Grobowiec znajduje się na cmentarzu w  Le Mesnil-le-Roi.

O autorze /


Avatar

Copyright 2020 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora. Autorka wszystkich tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . W roku akademickim 2017/2018 prowadziła zajęcia na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji (Uniwersytet Śląski) . Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK: 
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203
Przekazując darowiznę i wypełniając roczny PIT od dochodu można odliczyć kwotę dokonanej darowizny, aż do 6% Twojego dochodu. Zapłacisz niższy podatek.