Portret Czapskiego od Andrzeja Fogtta

Artysta mieszkający w Warszawie, Andrzej Fogtt w 2015 roku namalował portret Czapskiego. Byłam w pracowni malarza i oprócz tego portretu widziałam inne, które mnie zachwyciły.

Andrzej Fogtt. Portret Władysława Hasiora, olej.

Artysta od kilkudziesięciu lat tworzy portrety osób, które są dla niego inspiracją, źródłem emocji, wywierają wpływ na jego działanie i twórczość. Do tej pory powstało ich około 2000, znakomita ich większość wisi u osób portretowanych.

Na aukcję 13 września 2019 roku w Agra-Art z około 300 dostępnych, wybrano jedynie 27 prac – przedstawiających polskich artystów, głównie klasyków sztuki współczesnej, których autor spotkał na swojej drodze. Oprócz obrazów ukazujących współczesnych twórców, wystawione zostaną portrety przedstawiające Józefa Czapskiego, Aliny Szapocznikow, Władysława Hasiora,  Tadeusza Makowskiego, Olgę Boznańską, S.I.Witkiewicza oraz Jana Matejkę. To osoby, których twórczość i życiorysy są dla Andrzeja Fogtta szczególnie ważne.

Alina Szapocznikow, Andrzejj Fogtt

Kto kupi portret Józefa Czapskiego, 2015, olej, płótno, 70 x 50 cm? Mamy zgodę artysty na umieszczenie tego portretu w książce o Czapskim.

O autorze /


Avatar

Copyright 2020 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora. Autorka wszystkich tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . W roku akademickim 2017/2018 prowadziła zajęcia na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji (Uniwersytet Śląski) . Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK: 
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203
Przekazując darowiznę i wypełniając roczny PIT od dochodu można odliczyć kwotę dokonanej darowizny, aż do 6% Twojego dochodu. Zapłacisz niższy podatek.