Rozmaitości emigracyjne o Józefie Czapskim

Pod redackją Doroty Kudelskiej i Zdzisława Kudelskiego ukazał się tom 1 Rozmaitości emigracyjnych, który  zawiera materiały ze zorganizowanych w Lublinie sesji Zaduszki emigracyjne w 2010 i 2012 roku i upamiętnia ważne postacie polskiej emigracji po 1945 roku.

W pierwszej części książki znalazły się szkice poświęcone Jerzemu Giedroyciowi, Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu, Aleksandrowi Watowi, Józefowi Łobodowskiemu, Andrzejowi Bobkowskiemu, Jó­zefowi Mackiewiczowi czy Romanowi Cieślewiczowi. Teksty powstały w większości na podstawie nieznanych szerzej dokumentów, a ich autora­mi są doświadczeni badacze polskiej diaspory.

W części drugiej znalazły się wypowiedzi poświęcone Józefowi Czap­skiemu – dotyczą jego współpracy z Radiem Wolna Europa, twórczości malarskiej i fenomenu dziennika artysty. Część tę dopełniają dwa doku­menty: jedna z ostatnich rozmów z malarzem z 1990 roku oraz wypowiedź Adama Zagajewskiego o Czapskim jako fascynującym człowieku, artyście i o jego legendzie.

Ostatnia część książki zawiera wspomnienia o Profesor Małgorzacie Kitowskiej-Łysiak, przez większość życia związanej z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Jako historyczka sztuki w badaniach naukowych zajmowała się ostatnio twórczością Brunona Schulza, ale przez całe życie z pasją pisała również o sztuce współczesnej, nie pomijając zagadnień li­terackich. Zebrane tu głosy Jej uczniów, przyjaciół, współpracowników, czytelników – są wyrazem wdzięcznej pamięci spotkania tak niezwykłej, niestrudzenie łączącej ludzi osoby, jaką była Małgorzata Kitowska-Łysiak.

Rozmaitości emigracyjne można kupić w księgarni Towarzystwa Naukowego KUL

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją