Wzruszony Józef Czapski dziękuje…

Katalog Joseph Czapski

Od 3. kwietnia do  27. maja w 1990 r.  w Salonie Wystawienniczym BWA w Nowym Sączu przy ul. Jagiellońskiej 34 miała miejsce wystawa obrazów Józefa Czapskiego. Komisarzem wystawy był Ryszard Miłek, a układ ekspozycji przygotował prof. Stanisław Rodziński. Wystawa ta później została pokazana w galerii Kordegarda w Warszawie. Malarz wysłał do organizatorów wystawy w Nowym Sączy wzruszający list.

List Józef Czapski„Maisons- Laffitte, 9.07.1990 r.

Moi Drodzy  Koledzy i Przyjaciele,

Chociaż przecie nie znamy się zupełnie, nie mogę powiedzieć, dlaczego miałem takie wrażenie dosłownie do łez z tego znaku życia z Nowego Sącza. Ani Kraków, ani Warszawa nie były dla mnie taką niespodzianką i radością. Co to znaczy, że echo doszło z moich obrazów i notatek prędzej do Nowego Sącza.

Moja kochana Siostrzenica Łubieńska (Elżbieta) wszystko mi opowiadała w szczegółach, ale sam znak życia Waszego, tak serdeczny dał mi znać, że mój głos doszedł do Was.

Dosłownie, gdy otrzymałem tę wieść ze łzami. Dlaczego tak ma być? Już taki jest człowiek, żeby mogło dojść do niego echo serdecznych i wyjątkowych słów. Pamiętajcie, że jestem już bardzo stary i z jaką spotkałem się reakcją, tak świeżą i prawdziwą, dlaczego ten głos doszedł do mnie z taką siłą?

Nie chodzi o to, że się jeszcze nie znamy, że stworzyliście w Nowym Sączu taki żywy ośrodek, czy to tylko próżność,  ale nie. To ten tak żywy głos z Polski.

Niech Wam będą dzięki za ten znak życia i dosłownie – serca.

Całuję Was z głębi serca,

Wasz Józef Czapski”

Elżbieta Łubieńska, o której w swoim liście wspominał malarz, opisała swoje wrażenia z tej wystawy, dziękując zarazem organizatorom:

„(…) chciałabym jeszcze raz podziękować (…) za tą piękną wystawę, która zostanie mi w pamięci, jako coś doskonałego w znaczeniu ekspozycji – naprawdę nie zdawałam sobie dotąd sprawy, że zobaczenie tych w 80 % znanych mi obrazów zrobi na mnie takie wrażenie, i dlatego z głęboką wdzięcznością dziękuję.

Dziękujemy Pani Ewie Rams z Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ  za udostępnienie materiałów i zgodę na ich publikację. Dziękujemy p. Weronice Orkisz  za zgodę na publikację listów.

O autorze /


Avatar

Copyright 2020 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora. Autorka wszystkich tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . W roku akademickim 2017/2018 prowadziła zajęcia na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji (Uniwersytet Śląski) . Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK: 
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203
Przekazując darowiznę i wypełniając roczny PIT od dochodu można odliczyć kwotę dokonanej darowizny, aż do 6% Twojego dochodu. Zapłacisz niższy podatek.