"Chciałbym, żeby moje płótna najlepsze były w Polsce, żadne Ameryki, żadna Francja mnie nie kuszą".
Z listu Józefa Czapskiego do Jana Cybisa

Ze zbiorów Michała Popiela de Boisgelin

W Pałacu w Kurozwękach znajdują się pamiątki rodziny Popielów. W osobnej sali mieści się galeria obrazów Józefa Czapskiego.

Obrazy pozyskane przez Jolantę z Wańkowiczów i jej męża Gillesa de Boisgelin (po których dziedziczą Popielowie de Bosgelin) – świadczą o talencie i dużej śmiałości artystycznej malarza, który „gry barwne” wykorzystywał do zasugerowania widzowi symbolicznej wizji świata nie pozbawionej czasami i humoru. Obok portretu Gillesa de Boisgelin są dwa autoportrety Czapskiego, wymowne widoki pustych wnętrz: Cafe de la Concorde i Klatka schodowa (w siedzibie Kultury, w Maisons-Laffitte), postacie-„zjawy” we wnętrzach: Stara kobieta w czerni, Czerwona kobieta w bistro, Zadumany fryzjer, na tle trotuaru – Piesek w zielonym płaszczyku i Żółte stoliki i popielniczka – w kawiarni, z fragmentami stóp ludzkich na podłodze. Każdy z pejzaży w kolekcji ukazuje fragment akwenu; bardzo oryginalna jest Droga nadmorska z sylwetką plażowiczki. Są także piękne martwe natury: Czerwona draperia, Dwa wazony, Zielone owoce na stole, Bukiet suchych liści.

Michał  Popiel de Boisgelin odziedziczył obrazy po Jolancie z Wańkowiczów i jej mężu markizie Gilles de Boisgelin.  W kolekcji  jest 23 obrazy pędzla Józefa Czapskiego (1896-1993). Czapski malował je w latach 1954 – 1977 we Francji. Dzieła te były w Polsce uprzednio eksponowane m.in. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, w Galerii „Kordegarda” w Warszawie, jak również w Muzeum Narodowym w Kielcach.

fot. ze zbiorów Pałacu w Kurozwękach

O autorze /


Właścicielka strony www.jozefczapski.pl. Autorka tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego; przegląda archiwa. Odczytuje dzienniki. Copyright 2017 - Elżbieta Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Komentarz

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją